Завантажується дата
та час...


03.04.2023 14:27 давність новини: 246 дн.

Лісова реформа: перші результати

Категорія: Загальні новини
Автор:  Пресслужба Центрального МУЛМГ

З початку року українська лісова галузь працює за новою моделлю. Лісгоспи перетворились на філії єдиного ДП "Ліси України".
Завершився перший квартал. Об’єктивно, реформа вже дає позитивні результати.
Але про все по порядку.

  • Відновлення лісових господарств півдня та сходу
Лісгоспи нересурсних регіонів (переважно південні та східні області) заготовляли суттєво менший обсяг деревини. Відповідно, менше заробляли. Отримували дотації з бюджету, яких не вистачало ані на техніку, ані на зарплати, ані на якісне відновлення лісів.
Війна ще більше погіршила ситуацію. Багато господарств у Херсонській, Харківській областях майже знищені. Завдяки централізації з’явився ресурс для відновлення та підтримки депресивних регіонів.
По Південний лісовий офіс (Одеська, Херсонська, Миколаївська області) цієї весни висаджено 123 га нових лісів. Почали поступово вирівнюватись зарплати між регіонами. На півдні зарплата зросла у середньому на 60%.
  • Справедливі правила гри
З появою ДП «Ліси України» почала проводитись більш прозора та централізована політика щодо продажу необробленої деревини та пиломатеріалів. Продажі відбуваються, як і раніше, на біржових майданчиках. Але лоти формуються по-іншому: половина об’єму – це великі лоти, половина – дрібні. Тобто створюються зручніші умови як для великих, так і для середніх/малих підприємств. Посилюється відповідальність за виконання контрактів як з боку філій ДП «Ліси України», так і з боку покупців. Спільно з профільними асоціаціями та біржами обговорюються та розглядаються інші кроки щодо утворення більш справедливих та прозорих правил гри.
  • Прозорі закупівлі
Закупівлі поступово переходять на центральний рівень і здійснюються через Е-tender Prozorro. Лише на одному з тендерів по дизпаливу для Столичний лісовий офіс економія склала понад 2 млн грн. Також значно посилений контроль за закупівлями на регіональному та місцевому рівнях: центральний офіс погоджує та здійснює моніторинг за усіма тендерами.
  • Закриття нерентабельних напрямків діяльності
Тривалий час лісгоспи критикували за наявність власних пилорам, які існують лише завдяки дешевій сировині. З утворенням ДП вперше проведений якісний аудит: визначена рентабельність роботи підприємств державної переробки. Все, що працює у мінус, має бути першочергово передано на торги. У перспективі ДП «Ліси України» взагалі відмовиться від цього напряму бізнесу. Єдиний фактор, що стримує, - збереження робочих місць. Наразі у переробці працюють понад 4 тис. співробітників. Ми зацікавлені, щоб в процесі роздержавлення ці люди не залишились на вулиці.
  • Ефективна робота з персоналом
Лісгоспи були окремими підприємствами, кожне з яких на свій розсуд встановлювало штатний розклад. Як наслідок – роздуті адміністративні апарати, які іноді слугували для працевлаштування родичів та друзів. На деяких підприємствах частка адмінапарату досягала 35–40%, хоча оптимальним показником вважається 12–16%.
  • Протидія корупції
Контроль за роботою філій значно посилений завдяки утворенню Департаменту безпеки. З лютого на постійній основні по всій Україні здійснюються рейдові перевірки. Перевіряється майже все: заготівля без заповнення лісорубних квитків, обсяг деревини на складі, не промаркована і не внесена в електронну базу деревина, порушення меж вирубки, розбіжності в діаметрах та відсутність нумерації на деревах, відведених в рубку, закриті актами та оплачені роботи, які насправді не виконувались, маніпуляції з сортністю: заниження відсотка ділової деревини.
Результат: за підсумками першого кварталу звільнилось майже два десятки керівників філій.