Завантажується дата
та час...


03.04.2023 08:29 давність новини: 1 р.

За пташиними правилами

Категорія: Загальні новини
Автор:  Пресслужба Центрального МУЛМГ
Світ пернатих – надзвичайно цікавий і незвіданий.

Чи знаєте ви, до прикладу, що сойки здатні копіювати сторонні звуки: спів інших птахів, звуки звірів, сигнал телефонів, сигналізації тощо. Попри дуже привабливий зовнішній вигляд, ці пернаті є ворогом багатьох дрібних птахів, адже вони руйнують гнізда, крадуть яйця й маленьких пташенят.

Для своїх гнізд птахи обирають різні місця. Рибалочка риє нору в крутому березі водойми, яка і є гніздом птаха, в котрій птаха у квітні-червні відкладає по 3-7 яєць. Вхід до нори завжди над водою, але добре замаскований.

Дятли ніколи не заселяються у старі гнізда, а щороку видовбують собі нове житло. у гніздовий період птахи видають свою присутність «сміхом»: самка й самець по черзі кричать цілий день.
Виявляється, головним критерієм, за як птахи-самиці обирають собі пару, є спів самця, а точніше: наскільки він якісний, сильний та гучний. Саме з цього самиця робить висновок, чи зможе її обранець захистити територію, на якій вони виводитимуть потомство та власне вигодувати його.

А от самиця глушця виховує потомство сама, адже самець-глушець має настільки яскраве забарвлення,  що швидше «викриє» місце перебування пташенят, ніж сховає їх від небезпеки. До слова, глушець є найбільшим лісовим птахом на  Житомирщині .

Журавель сірий здатним виводити потомство стає лиш на 4 - 6-му році життя, а  пари утворює постійні. Самиця відкладє всього 1-3 яйця, а висиджують пташенят обоє птахів по черзі.

Червонокнижного пугача в Україні налічують близько 200 пар, проте приблизно на половині постійних гніздових ділянок розмноження  цього птаха не спостерігається, ймовірно, через те, що один з  пари гине. На чисельність пугача негативно впливають переслідування людиною, розлякування самок на ранніх стадіях насиджування, загибель на лініях електропередач.

У наших лісах гніздиться безліч різноманітних птахів; від найдрібніших – золотомушок, вівчариків, синиць, до найбільших - глушців, орлів, пугачів. Уже в квітні - на початку травня чимало з них починають будувати гнізда. Часто ці гнізда розташовані в легкодоступних місцях - на землі і на невисоких чагарниках, а тому легко уразливі. І, на жаль, часто до небезпек дикої природи додаються ще й проблеми, створені людьми.

Памятаймо, що для птахів в період гніздування дуже важливо, щоб їх не турбували. Якщо сполохати з гнізда птаха, який насиджує, він може надовго його покинути і навіть кинути зовсім, і тоді яйця або пташенята загинуть.