Завантажується дата
та час...


24.05.2023 09:07 давність новини: 2 р.

Україна відзначає Європейський день парків

Категорія: Загальні новини
Автор:  Пресслужба Центрального міжрегіонального УЛМГ
Це день міжнародної консолідації в справі охорони природних територій.

Житомирщина може пишатися своїми парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва:  під охороною держави у нас перебувають 5 парків-пам'яток загальнодержавного значення та 18 – місцевого значення.
Найвідомішим парком на Київщині є дендрологічний парк загальнодержавного значення «Олександрія» в Білій Церкві. Крім того, в області функціонують 3 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, 11   парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення  та 4 регіональні ландшафтні парки.
Дендрологічний парк “Олександрія” розташований у місті Білій Церкві у Київській області. Закладено його обуло  у 18 столітті графом Ксаверієм Браницьким. Названо на честь дружини графа – Олександри.
Цікаво, що цей найбільший дендропарк України, який займає  площу 405,6 га, є ще й найстарішим дендропарком у державі.
Крім того, він має  найбільшу серед парків і садів України колекцію рослин – понад 2500 видів, сортів та форм.
Парк має найбільшу старовікову діброву: середній вік дубів 200 років, максимальний – понад 400 років.
Велика галявина, котра є композиційним ядром парку,  є рекордсменом за кількістю рослин, що зростають на обмеженій площі – 170 видів на 10 га.
 А ще на території парку зростають найстаріші в Україні тюльпанове дерево та сосна Веймутова.
Яготинський парк  імені гетьмана Кирила Розумовського — регіональний ландшафтний парк місцевого значення, розташований в межах міста Яготин.
Площа парку —  понад 131 гектар, статус отриманий у 2018 році.
Яготинський парк має велику історію. Заклав його останній гетьман Лівобережної України, власник великого маєтку в місті, Кирило Розумовський.
На території парку є унікальні ландшафти з цінними видами флори і фауни. Особливо цікавим є півострів з назвою «Круглий острів», із раритетною рослинністю центрального лісостепу, що збереглась на пагорбі в межах реліктової долини річки Супій.
По смерті Кирила Розумовського його маєток перейшов у спадок його сину – дипломату та  міністру просвітництва, Олексію Розумовському. Олексій захоплювався ботанікою і зібрав унікальну колекцію рослин, саме йому Яготинський парк зобов’язаний найрідкіснішими своїми екземплярами. Він же залучив до робіт професійного садівника Пельца. Нині на території парку зберігаються  визначні пам’ятки Яготина, тому в ньому буде приємно побродити мандрівнику і відкрити для себе щось нове.
Івницький парк, що на Житомирщині – парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, площею близько 14 гектарів. Заснований він  у 2-й пол. 18 ст. відомим колекціонером старожитностей, Святославом де Шодуаром на лівому березі річки Ів’янка як ландшафтний парк із системою ставків і шлюзів. Там же розміщувався і маєток його сім’ї, натепер збереглися лише фрагмент в’їзних воріт і руїни башт з бійницями.
Нині у парку зростає близько 45 видів дерев і кущів, серед яких 22 – деревних рослин. Вражають дерева-довгожителі: близько 800 рослин були посаджені більше 200 років тому.  Тут збереглися довголітні дерева ясена звичайного, ялини європейської, сосен Веймута та звичайної, липи серцелистої, клена гостролистого, граба, гіркокаштана звичайного, вільхи чорної.
Цікаву історію має Городницький парк, який нині є пам'яткою садово-паркового мистецтва державного значення. Заклав його князь Чорторийський  у 1888 році одночасно з будівництвом Городницького фарфоро-фаянсового заводу.
У І-й пол. ХІХ ст. на території парку існувала Городницька фортеця. Нині на території  парку ростуть 42 деревних і 20 чагарникових порід, в основному місцевої флори.