Вивчаємо ліс. Лісовпорядкування
Автор: Пресслужба Центрального МУЛМГ
Останнім часом суспільство виявляє досить гостру увагу до лісового господарства. Нерідко вона зводиться до банального звинувачення лісових господарств у нібито тотальному та протизаконному знищенні лісів. Як правило, такими «захисниками природи» здебільшого виступають ті, хто зовсім мало обізнаний як із лісовим законодавством, так і з реалізацією державної політики в лісовій галузі.
На перший погляд, найсуперечливішою проблемою у лісовому господарстві є поєднання двох найважливіших функцій. Одна з них передбачає заготівлю деревини, позаяк має забезпечувати сировиною деревопереробну галузь, інша – екологічна, її завдання - збереження лісів.
Проте, це лише на перший погляд. Насправді ефективне багатоцільове використання лісу, котре включає як економічні, так і екологічні та соціальні аспекти, цілком можливе, якщо в основу діяльності покласти раціональне, науково обгрунтоване господарювання, з розрахунком на переспективу.
Що означає лісовпорядкування?
Стаття 45 Лісового кодексу України визначає, що лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Іншими словами, встановлення меж лісового фонду України, картографування лісів, визначення породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубань, обґрунтування поділу лісів на категорії; обчислення розрахункової лісосіки, обсягів використання інших видів лісових ресурсів; визначення обсягів робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, інших лісогосподарських заходів, виявлення унікальних природних комплексів, місць зростання та оселення рідкісних видів тваринного і рослинного світу – все це заходи лісовпорядкування.
Як же проводиться лісовпорядкування?
На сьогодні єдиною державною спеціалізованою службою в Україні, яка має право проводити усі види лісовпорядних робіт у лісовому фонді, є виробниче об'єднання «Укрдержліспроект».
Процедура проведення лісовпорядкування складається з кількох етапів.
Спочатку представники лісовпорядних організацій, лісокористувачів, міжрегіональних управлінь лісового та мисливського господарства, підрозділів обласних державних адміністрацій та громадськості збираються на нараду, на якій визначаються основні напрямки проведення лісовпорядкування.
Потім проводяться польові та камеральні роботи. На цьому етапі відбувається ґрунтовне вивчення стану лісового фонду та планування на майбутнє, готуються таксаційні описи, картографічні матеріали, визначаються ділянки, на яких доцільно буде провести рубання, та ті, які потребуватимуть охорони тощо.
На основі цих досліджень готуються матеріали лісовпорядкування, які після затвердження відповідними державними органами і стають тим документом, котрим і керуватиметься у своїй діяльності лісокористувач впродовж наступного господарського періоду.
Під час лісовпорядкування розробляється більше двох десятків різних документів: карти, плани, таксаційні описи, «Проект організації і розвитку лісового господарства» та інші.
Види лісовпорядкування
Лісовпорядкування за видами поділяється на первинне базове та повторне базове.
Первинне базове здійснюється в лісах, які впорядковуються вперше.
Повторне базове - в раніше впорядкованих лісах.
Якщо ж впродовж ревізійного періоду настає необхідність внесення змін до матеріалів лісовпорядкування, то проводять актуалізацію матеріалів лісовпорядкування.
Аби в матеріалах лісовпорядкування враховувалися інтереси громад, їх представники можуть ініціювати пропозиції щодо певних обмежень при проведенні лісогосподарських заходів на окремих ділянках для врахування інтересів населення зі збору грибів, ягід, підтримання в належному стані лісової інфраструктури тощо.
На тепер процедуру лісовпорядкування проходять 10 лісокористувачів Київської області та майже стільки ж - Житомирської. Вся інформація про це розміщена на офіційному веб-сайті Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства за посиланням: c.forest.gov.ua/informacija/vidkriti-dani/gromadske-obgovorennja-v-procesi-lisovporjadkuvannja